کد خبر: 4068تاریخ انتشار : ۱۳:۱۵:۰۹ - پنج شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴

دعوت رسمى على مطهرى به دادگاه شیراز

*اعتماد شیراز، نیمه مهرماه ٩۴، سومین جلسه دادگاه حمله‌کنندگان به علی مطهری. این‌بار اما دادگاهی متفاوت. برخلاف دو جلسه پیشین دادگاه که به اظهارات رییس و معاون دانشگاه شیراز و دانشجوی دعوت‌کننده از مطهری اختصاص داشت؛ این‌بار نوبت پاسخگویی هشت موتورسوار حمله‌کننده فرا رسیده است. هرچند علی مطهری نیامده، اما وکیلش مصطفی ترک همدانی، مثل […]

*اعتماد

شیراز، نیمه مهرماه ٩۴، سومین جلسه دادگاه حمله‌کنندگان به علی مطهری. این‌بار اما دادگاهی متفاوت. برخلاف دو جلسه پیشین دادگاه که به اظهارات رییس و معاون دانشگاه شیراز و دانشجوی دعوت‌کننده از مطهری اختصاص داشت؛ این‌بار نوبت پاسخگویی هشت موتورسوار حمله‌کننده فرا رسیده است. هرچند علی مطهری نیامده، اما وکیلش مصطفی ترک همدانی، مثل دو دادگاه پیشین، برای دادخواهی نماینده مردم تهران به شیراز آمده است. 


به گزارش اعتماد، این‌بار دادگاه از علی مطهری رسما دعوت کرد تا در جلسه بعدی دادگاه حضور یابد. یعنی ١٩ آبان ماه علی مطهری باید یک‌بار دیگر سوار هواپیما به مقصد شیراز شود و فرودگاهی را که هفت ماه پیش در آن به او حمله شد به قصد دادگاه این شهر ترک کند. ساعت ٨صبح است و هنوز درهای مجتمع قضایی شهید قدوسی باز نشده است. مصطفی ترک همدانی منتظر ایستاده جلوی در ورودی ساختمان و روبه‌رویش، حوالی همان‌جایی که اسفندماه گذشته به مطهری حمله شد؛ چهار نفر از همان موتورسواران مهاجم ایستاده‌اند. تیپ‌هاشان رسمی است، پیراهن‌های سفید و شلوار تیره و نگاه‌های خیره. سه نفرشان جوان‌ترند و سی‌وچند ساله، دیگری اما ١٠سالی از آنها مسن‌تر است. درخواستم برای انجام مصاحبه را با سردی رد می‌کنند. در چهره‌شان نشانی از استرس و نگرانی نیست، دست‌ها را تکیه داده‌اند به درخت وسط بلوار شیرودی و همان‌جور خیره نگاهم می‌کنند. همچنان کنارشان ‌ایستاده‌ام که وکیل‌شان سر می‌رسد. او هم درخواست مصاحبه را رد می‌کند و با اشاره به روبه‌رو می‌گوید: «با آقای ترک‌همدانی مصاحبه کنید». می‌گویم می‌خواهیم حرف‌های شما را هم بشنویم. «نیازی نیست». می‌پرسم وکیل هر هشت متهم هستید؟ با تکان‌دادن سر تایید می‌کند. نگاه‌هاشان همانطور خیره است، خداحافظی می‌کنم و می‌روم کمی آن‌سوتر. چند دقیقه‌ای نمی‌گذرد که یک نفر دیگر هم به جمع‌شان ملحق می‌شود. حدودا ٢٢، ٢٣ساله است، شلوار جین آبی پوشیده با پیراهن سیاه. ٢٠دقیقه از هشت صبح گذشته که درهای مجتمع قضایی قدوسی باز می‌شود. مصطفی ترک همدانی وارد ساختمان می‌شود، اما پنج متهم پرونده و وکیل‌شان همچنان روی چمن‌های وسط بلوار شیرودی ایستاده‌اند و حرف می‌زنند. ظاهرا منتظر سه موتورسوار دیگر هستند.

ساعت ٨:٢٨ دقیقه می‌شود و پنج نفر از هشت متهم پرونده حمله به علی مطهری، به همراه وکیل‌شان وارد ساختمان قضایی شهید قدوسی شیراز می‌شوند. ساختمان دادسرا مثل همیشه شلوغ است، اما احتمالا حرارت شعبه ١٠١ دادگاه کیفری٢، بیش از ازدحام جمعیت است.


پیش از آغاز سومین جلسه دادگاه حمله‌کنندگان به علی مطهری، گفت‌وگویی با مصطفی ترک‌همدانی، وکیل مطهری انجام دادم و از او درباره روند برگزاری دادگاه و خواسته‌های موکلش پرسیدم.


امروز نخستین حضور مهاجمان علی مطهری در دادگاه است. انتظار دارید که دادگاه چگونه پیش رود؟ و خواسته مشخص شما و موکل‌تان برای این متهمان چیست؟


با توجه به اینکه در این جلسه بناست اظهارات متهمان اصلی پرونده از دید ما و کسانی که به دکتر مطهری حمله کردند، گرفته شود؛ مهم است که ریاست محترم دادگاه بعد از استماع اظهارات آنها درخواست‌های ما را هم مدنظر قرار دهد. به هرحال متهمان به صورت کلی شناسایی شده‌اند، البته برای شناسایی افراد دیگری که مدنظر ما هستند، منتظر دستور ریاست محترم دادگاه هستیم. با این حال تا اینجا پیگیری‌های خوب دادستان شیراز و بازپرس پرونده، منجر به صدور قرار مجرمیت و در نهایت کیفرخواست شده و روند طبیعی و خوبی را طی کرده است، اما انتظار داریم همانطور که ریاست محترم دادگاه تحقیقات را نسبت به متهمان انجام داده است، از اینجا به بعد هم مطابق رویه معمول و مثل روال قبلی ادامه داده شود و به درخواست‌های ما نیز توجه شود.


به طور مشخص چه خواسته‌ای برای این هشت متهم دارید؟


به هرحال اقامه دعوی ما با طرفیت این افراد، شکایتی بوده برای شناسایی متهمان و کسانی که در حمله شرکت داشته‌اند؛ و سپس مجازات آن افراد.


الان این هشت متهم، با قید وثیقه آزاد هستند؟


با قید وثیقه و کفالت.


آیا همه ابهامات این پرونده برطرف شده، یا هنوز هم ابهاماتی هست؟


برای من به عنوان وکیل علی مطهری، هنوز دو، سه نکته باقی مانده است و با توجه به محرمانه‌بودن سیر جریان پرونده، از عنوان کردن آنها معذورم. اما از روند کلی پرونده رضایت دارم.


یعنی هنوز مشخص نشده که آمرین چه کسانی هستند؟


از نظر ما مشخص است، اما دادگاه دارد تحقیقاتش را انجام می‌دهد تا آن افراد را هم به میز محاکمه بکشاند.


در حاشیه جلسه دوم دادگاه گفتید احتمال دارد علی مطهری از آمرین، شکایتی جداگانه در دادگاهی دیگر انجام دهد. سرنوشت آن شکایت به کجا رسید؟


هنوز منتظر هستیم. اگر آقای مطهری تصمیم بگیرد، این کار را انجام خواهیم داد.


احتمال دارد که امروز آخرین جلسه دادگاه باشد؟


با توجه به نحوه تحقیقاتی که دارد صورت می‌گیرد، بعید می‌دانم که امروز آخرین جلسه دادگاه باشد.


وکیل علی مطهری پس از پایان دادگاه نیز پاسخگوی سوالات خبرنگار «اعتماد» بود.


فضای دادگاه سوم چطور بود؟


امروز از هشت نفر متهم حمله‌کننده به آقای مطهری تنها پنج نفر از آنها در دادگاه حاضر شدند و سه نفر دیگر در دادگاه حاضر نشدند. دادگاه اظهارات آن پنج تن را گرفت که هشت ساعت به طول انجامید.


آقای مطهری قبلا گفته بودند که در جلسه‌ای که مربوط به حمله‌کنندگان باشد حضور پیدا خواهد کرد اما ایشان به دادگاه نیامدند. این عدم حضورشان دلیل خاصی دارد؟


نه، هیچ دلیل خاصی نداشت و تصمیم شخصی ایشان بود اما برای جلسه بعدی دادگاه از ایشان دعوت شده که به دادگاه بروند.


یعنی دادگاه آقای مطهری را به صورت رسمی دعوت کرده است؟


بله، ایشان کتبا و به صورت رسمی به دادگاه دعوت شدند.


جلسه بعدی دادگاه چه تاریخی برگزار خواهد شد ؟


١٩ آبان ماه.


روند رسیدگی در این جلسه دادگاه را چطور ارزیابی می‌کنید ؟ جلسات پیش را مثبت ارزیابی کرده بودید، جلسه سوم چطور بود ؟


با توجه به تدبیر خاصی که ریاست محترم دادگاه در مدیریت جلسه، با عنایت به قانون جدید دادرسی کیفری اندیشیده و نحوه اخذ دفاعیات متهمان روند رسیدگی به پرونده از نظر من رضایتبخش است.


تکلیف سه نفری که نیامدند چه می‌شود؟


دادگاه از آنها دعوت می‌کند تا از خود دفاع کنند و اگر هم نیایند قاضی رای خود را صادر خواهد کرد.