کد خبر: 4730تاریخ انتشار : ۱۰:۱۵:۳۱ - شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵

علی مطهری در گفت‎وگو با رویداد۲۴:

لازم نیست نظرات خود را با نظرات رهبری تطبیق دهیم/ولایت فقیه را مخالف آزادی بیان جلوه ندهیم

🔷شما در بیان نظرات خود تا چه اندازه مصلحت کشور را در نظر می گیرید ؟ 🔹در بیان همه نظراتم مصالح کشور را در نظر می گیرم منتها نباید مصلحت کشور با منفعت خود یا گروه خود اشتباه شود و منفعت خود یا دیگری را مصلحت کشور قلمداد کنیم. گاهی هم چیزی که مفسده برای […]

🔷شما در بیان نظرات خود تا چه اندازه مصلحت کشور را در نظر می گیرید ؟
🔹در بیان همه نظراتم مصالح کشور را در نظر می گیرم منتها نباید مصلحت کشور با منفعت خود یا گروه خود اشتباه شود و منفعت خود یا دیگری را مصلحت کشور قلمداد کنیم. گاهی هم چیزی که مفسده برای کشور است مصلحت جلوه داده می شود. مثلا سکوت در برابر نقض قانون اساسی را مصلحت می نامند. خلاصه، مهم تشخیص درست مصلحت و آنگاه اقدام است.

🔷آیا لازم است که نظرات خود را با مقام رهبری تطبیق دهید ؟ آیا مقام رهبری خود چنین خواسته ای دارد ؟ آیا این کار سبب از بین رفتن تضارب آرا نخواهد شد ؟
🔹لازم نیست نظرات خود را با نظرات رهبری تطبیق دهیم. هیچ دو انسانی نیستند که نظرات کاملا یکسان داشته باشند. البته بحث تقلید در احکام دین که تقلید جاهل از عالم است مطلب دیگری است. بحث اطاعت از ولی فقیه در مقام عمل است نه نظر. مقام رهبری هم چنین خواسته ای ندارند و چند بار گفته اند که ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، او آزاد است که حرفش را بزند. نباید ولایت فقیه را مخالف آزادی بیان یا دموکراسی جلوه بدهیم، کاری که متاسفانه برخی دوستان نادان انقلاب انجام می دهند.

🔷آیا جایز می دانید در برخی موارد برای رضای مقام رهبری درباره موضوعی نظر ندهید ؟
🔹بله، ممکن است در جایی مصلحت اسلام اقتضا کند که در موضوعی سکوت کنیم، همان طور که علی علیه السلام به خاطر حفظ اسلام و وحدت اسلامی سالها سکوت کرد. مهم این است که مصلحت را درست تشخیص بدهیم و سکوت ما به خاطر عافیت طلبی نباشد.


نظرات بسته شده است.