کد خبر: 4897تاریخ انتشار : ۱۹:۳۸:۵۲ - چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵

مطهرى چگونه “مطهرى” است؟

*علی مطهری کنشگر ممتاز این روزهای جمهوری اسلامی است و به نوعی به نقطه امید بسیاری بدل شده است. سؤال این است علی مطهری، استاد دانشکده الهیات و فرزند ارزشد شهید مطهری که کار ویژه خاصی نداشت، چگونه از نیمه‌های دهه هشتاد و نود به علی مطهری به عنوان سیاستمدار طراز اول تبدیل شد؟ راز […]

*علی مطهری کنشگر ممتاز این روزهای جمهوری اسلامی است و به نوعی به نقطه امید بسیاری بدل شده است. سؤال این است علی مطهری، استاد دانشکده الهیات و فرزند ارزشد شهید مطهری که کار ویژه خاصی نداشت، چگونه از نیمه‌های دهه هشتاد و نود به علی مطهری به عنوان سیاستمدار طراز اول تبدیل شد؟ راز مطهری شدن علی در چه بود؟
این سؤال را مردم و شما خبرنگاران به عنوان ناظران تحولات اجتماعی و سیاسی باید جواب بدهید. من اگر جواب بدهم ممکن است مستلزم تعریف از خود شود که دستاویزی برای مخالفان خواهد شد. ولی پاسخ اجمالی سؤال شما این است که مبارزه با بی‌عدالتی‌ها و دفاع از حقوق مردم اگر توأم با صداقت باشد دلها را به سوی خود جلب می‌کند. چنین افرادی در واقع با فطرت و وجدان مردم سروکار دارند و به همین جهت از میان مخالفان هم سربازگیری می‌کنند.

* بسیاری از علی مطهری برای این کنشگر ممتاز رنجیده و آشفته‌اند. چگونه هنوز ساکت نشده‌اید و یک دهه در صدر حق‌گویی ایستاده‌اید. هرکسی نمی‌تواند در برابر اینهمه هجمه ایستادگی کند؟
اگر کسی به راه خود ایمان داشته باشد خسته نمی‌شود. ملاصدرا می‌گوید اگر نفس به انجام کاری ایمان داشته و مصمم باشد، هر مقدار سخت باشد، بدن با او همراهی می‌کند. شهید مطهری می‌گوید مصلح واقعی کسی است که در مقابل توهین‌هایی که به شخص او می‌شود کرخ و بی‌حس است اما در مقابل تضییع حقوق مردم حساس است. در طول این سالها حمله‌ها و توهین‌های زیادی به من شد ولی هیچ تأثیری بر من نداشته است. حمله‌کنندگان را دوست انقلاب می‌دانم اما دوست نادان.

* راز مطهری بودن و مطهری ماندن چیست؟ چطور با این همه نقد و اعتراض صریح، اپوزیسیون نمی‌شوید، از مدار نظام خارج نمی‌شوید؟ چرا برخوردهای تند با شما نمی‌کنند، یقیناً به دلیل فرزند آیت‌الله مطهری بودن یا مصونیت نمایندگی نیست!
مدعی اصلی انقلاب امثال من هستند و معتقدم عده‌ای نااهل آمده‌اند و با ندانم‌کاری و گاه از روی هوای نفس دارند انقلاب را به انحراف می‌کشانند و هر روز دایره انقلابیون را محدودتر می‌کنند، برخی آرمانهای انقلاب اسلامی مثل آزادی بیان و حقوق شهروندی را به بهانه حفظ نظام مخدوش کرده‌اند. ما به جای آنکه اپوزیسیون شویم، انقلاب را به مسیر اصلی برمی‌گردانیم. دلیلی برای برخورد با من وجود ندارد چون حرفهای من منطبق بر قانون و از روی نصح و خیرخواهی است. عدم برخورد به دلیل فرزند شهید مطهری بودن یا مصونیت نمایندگی نیست. شما دیدید که با آقای صادقی نماینده شجاع تهران چه برخورد بدی کردند. اصلاً قوه قضائیه قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را قبول ندارد.

* با افراطی‌ها و رادیکال‌ها چگونه باید مواجه شد؟ یک مصلح و کسی که دغدغه اصلاح دارد، با هوچی‌گریها و رادیکالها چگونه باید مواجه شود؟
باید به اینها آگاهی بخشید. برخی از اینها را شستشوی مغزی داده‌اند و از نظر روحی و بسته بودن فکر شبیه اعضای مثلاً گروه فرقان یا گروههای تکفیری امروز شده‌اند. از عواطف مذهبی اینها در راه هدفهای خود استفاده می‌کنند و مخصوصاً قوه تفکر و تجزیه و تحلیل آنها را رشد نمی‌دهند. به جای آنکه افکار و آثار شهید مطهری را در میان آنها رواج بدهند که موجب تقویت قوه تفکر آنها می‌شود یک سلسله افکار قشری را به آنها تعلیم می‌دهند تا در موقع لزوم از این افراد به عنوان ابزار استفاده کنند. این امر با وجود تأکیدهای زیاد امام(ره) و مقام رهبری بر ترویج آثار استاد مطهری است. در عین حال وقتی با همین افراد به صورت منطقی و با استدلال مواجه می‌شویم نرم و ملایم می‌شوند چون فطرت و وجدانشان زنده است. من تجربه زیادی در این زمینه دارم. در جلساتی شرکت کرده‌ام که ابتدا برخی حضار با کینه بسیار بوده‌اند و در پایان جذب شده و روبوسی کرده‌اند.

*نظارت شورای نگهبان بر مجلس چقدر قانونی است؟ چگونه باید از شأن و جایگاه قوه مقننه دفاع کرد؟ سازوکار نظارت بر نمایندگان چرا اینقدر مبهم است؟
شورای نگهبان طبق قانون نظارتی بر مجلس ندارد، بلکه نظارت او بر انتخابات است، منتها مواردی را از رفتار و گفتار نمایندگان برای انتخابات بعدی نگهداری می‌کند و در این زمینه اطلاعات سپاه هم او را یاری می‌کند. مجلس براساس قانون نظارت بر رفتار نمایندگان، خودش بر خودش نظارت دارد.

 

*مجلس در وضعیت فعلی آیا افول کرده؟ چرا به زعم برخی‌ها، با مجلس قدرتمندی مواجه نیستیم؟ چرا مدیران طراز سوم قوه مجریه و حتی قوه مقننه به نماینده‌های مجلس شأن در خور قایل نیستند؟
این مجلس بهتر از محلس قبل است. افرادی که به مسائل کلان و ملی اهمیت بدهند بیشتر هستند. هنوز این مجلس خودش را نشان نداده و زود است که قضاوت کنیم.

*در انتخابات مجلس در لیست امید بودید، در مجلس چقدر با فراکسیون امید همراهی می‌کنید؟ فراکسیون چه ایرادها و نقطه قوت‌هایی دارد؟ چقدر به مجلس فعلی و نمایندگان امید امیدوارید؟
من در برخی جلساتشان شرکت می‌کنم. در مجموع فراکسیون امید موفق بوده و در مواردی مثل رأی اعتماد به وزرا و انتخاب نمایندگان مجلس در هیئت نظارت بر انتخابات شوراها یا انتخاب نمایندگان مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب توفیقاتی به دست آورده است.

 

*می‌گویند مطهری آزادیخواه چرا اینقدر با پوشش زنان مشکل دارد؟ پاسخ شما چیست؟
آزادی تفکر و آزادی بیان تلازمی با آزادیهای فردی ندارد، یعنی اگر کسی قائل به آزادی بیان است لزوماً معتقد به آزادی در امور مربوط به عفاف نیست. استعدادهای انسانی انسان مثل قوه تفکر باید آزاد باشد و شکوفا شود اما استعدادهای حیوانی انسان مثل غریزه جنسی باید تحت حکومت عقل و اراده انسان باشد. ما نباید بیماری برهنگی و عریانی را که در دنیای غرب شیوع پیدا کرده و زیانهای آن را هم می‌بینند به طوری که خانواده در برخی جوامع غربی معنی خود را از دست داده است، ‌نباید این بیماری را در کشور خودمان رواج بدهیم. غربی‌ها مسائل مربوط به عفاف و روابط زن و مرد را کوچک می‌شمارند و چوب آن را هم خورده‌اند ولی قرآن کریم این مسائل را مهم می‌داند. سوره نور که درباره مسائل مربوط به عفاف است با این آیه شروع می‌شود: «سوره انزلناها و فرضناها» یعنی سوره‌ای است که ما نازل کردیم و آن را واجب کردیم. تز اسلام این است که هرگونه التذاذ جنسی باید منحصر در کادر خانواده باشد و جامعه محیط کار و فعالیت باشد. البته ما قائل به سخت‌گیری نیستیم، فقط فلسفه حجاب باید تأمین شود و آن این است که زن و مرد نباید به صورت محرک در جامعه ظاهر شوند.