کد خبر: 5071تاریخ انتشار : ۱۴:۳۱:۱۶ - چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶

علی مطهری در گفتگو با روزنامه شرق:

مجرمان متنبه شدند و عذرخواهی کردند

نقطه سر خط؛ پایان پرونده. وکیل پرونده حمله به مطهری در شیراز می‌‌گوید موکلش حق دارد کماکان از آمر اصلی شکایت کند اما علی مطهری گفته «رضایت خواهم داد». آمر اصلی حمله به مطهری در شیراز چندی‌ بعد از سازماندهی آن حمله راهی تهران شده و به گفته مطهری ارتقا یافته است. مطهری حالا تأکید […]

نقطه سر خط؛ پایان پرونده. وکیل پرونده حمله به مطهری در شیراز می‌‌گوید موکلش حق دارد کماکان از آمر اصلی شکایت کند اما علی مطهری گفته «رضایت خواهم داد». آمر اصلی حمله به مطهری در شیراز چندی‌ بعد از سازماندهی آن حمله راهی تهران شده و به گفته مطهری ارتقا یافته است. مطهری حالا تأکید دارد که دلایل گذشتش از آمر اصلی حمله سازماندهی‌شده به او، درنظرگرفتن مصلحت کشور است. مطهری تأکید دارد که «آمر اصلی متنبه شده است».
در ادامه گفت‌وگوی علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس دهم با روزنامه «شرق» می‌آید.

*در نهایت در این پرونده رضایت خواهید داد؟
… قبلا هم گفتم که آمر اصلی اخیرا حکمی از رهبری گرفته. به خاطر احترام به ایشان و اینکه آبروی او حفظ شود عملا دنبال نمی کنیم.
*در این حکم نهایی، حکمی هم برای آمر اصلی صادر شده است؟ توضیح شما چیست؟
چون ما دنبال نکردیم، خیر. باید یک دادگاه جدید تشکیل می شد تا در آن آمر اصلی محاکمه می شد اما ما دیگر پیگیر دادگاه جدید نشدیم.
*فکر نمی کنید عدم شکایت شما منجر به تکرار چنین وقایعی شود؟
به اندازه کافی اینها تنبیه شده اند و آمر اصلی هم به اندازه کافی متنبه شده است. ما این کار را – رضایت از جرم آمر اصلی – به خاطر مصالح کشور انجام داده ایم. این البته نشانه یک نقص در کشور ماست که کسی که در چنین موضوعی نقش اول را داشته است ارتقا پیدا می‌کند.
*شما چند سال است که درگیر این پرونده هستید،با شما تماسی گرفته شد یا تحت فشار بودید که پرونده به شکلی جمع شود؟
بله. موقعی که دادگاه اول درباره مهاجمان مطرح بود درخواست گفتگو شد ولی به جایی نرسید.
*از نتیجه نهایی راضی هستید؟
بله، راضی هستم چون هم مهاجمان و هم آمران درجه دو، هر دو محکوم و مجازات شدند و همه آنها هم به نا درستی کار خود اعتراف کردند و در دادگاه اول عذرخواهی کردند. علاوه بر این، این حادثه آثار بسیار خوبی در استان فارس داشت و کاملا آن فضا و جو سابق و حالت خفقانی که در آن استان وجود داشت از بین رفت. نهادهای سرکش هم در جای خود قرار گرفتند و استاندار نیز تغییر کرد. این حادثه آثار بسیار خوبی در استان فارس بلکه در کل کشور داشت.
*از این گونه حمله ها به افراد مختلف در سمتهای مختلف صورت گرفته است. مشابه اتفاقی که برای شما افتاد برای خیلی های دیگر هم افتاده اما شما اولین فردی هستید که شکایت کردید، آیا از پیگیری حقوقی تان راضی هستید؟ توصیه تان به دیگران چیست؟
به نظرم لازم است که پیگیری کنند و بسیار موثر است در جلوگیری از این رفتارها. البته قوه قضائیه معمولا بیشتر جانب آن طرف را می گیرد اما درعین حال این مقدار هم غنیمت است. قضات عادلی هم داریم. مثلا قاضی‌ای که پرونده عاملان درجه دوم را بررسی می کرد آدم منصف و عادلی بود. با اینکه ما گفتیم اگر اینها آمر اصلی را اعلام کنند از اینها می گذریم اما خودش به عنوان مدعی العموم احکام مجازات برای آنها صادر کرد چون نظم عمومی را برهم زده بودند.
*بخشی از پرونده شما مشکلاتی بود که برای رئیس دانشگاه و یک دانشجو رخ داد. برای اینها جریمه هایی درنظر گرفته شد بعد برخی از ایشان خلاص شدند. روز حمله ۱۰۰ نفر خودسر بودند و فقط سه عضو دانشگاهی بودند.
اینها خودسر نبودند، از یک نهاد نظامی دستور داشتند. این طور نبود که خودجوش بیایند بلکه یک نهاد نظامی برنامه ریزی کرده بود.
*به جز واژه خودسر چه واژه ای می شود استفاده کرد؟
سازماندهی شده بودند. خودسری نبود، دستور داشتند که این کار را انجام دهند. خودسر کسانی هستند که خودجوش برنامه‌ای را برهم می زنند.
من با دانشجویی که شما را دعوت کرده بود صحبت می کردم می گفت که تعداد اینها بالای ۱۰۰ نفر بوده است.
فکر نمی کنم، ۵۰ تا ۶۰ نفر بیشتر نبودند.
*ولی ۸ نفرشان را دادگاهی کردند اما از چهره های دانشگاهی ۳ نفر درگیر بودند و هر سه نفر را دادگاهی کردند توضیح می دهید؟
برای رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی دانشگاه احکام ظالمانه صادر کردند. البته در تجدید نظر رئیس دانشگاه تبرئه شد اما معاون فرهنگی همچنان محکوم است درحالی که بنده خدا هیچ نقشی نداشت و حکمش عادلانه نبود.

*سوالم این بود که احکام دانشگاهیان را چه طور می بینید؟
به همین صورت شد. حکمی که درباره معاون فرهنگی صادر شد عادلانه نبود. اصلا مدیران دانشگاه در آن حادثه نقشی نداشتند.
*ظاهراً یک دانشجو جریمه نقدی شد اما نفهمیدم که حکمش نقض شد یا نه. او هم نقشی در حادثه نداشت، فقط زیر دعوت‌نامه را امضا کرده بود.
وضعیت حکم معاون فرهنگی دانشگاه شیراز به چه شکل است؟
تا جایی که می دانم خود ایشان اعتراض کرده اند و در تجدیدنظر حکم او نقض نشده اما اطلاع دارم که معاون فرهنگی وزارت علوم پیگیر این قضیه بود و به ایشان کمک می کردند.
*نکته دیگری هم اگر مانده؟
وکیل پرونده آقای ترک همدانی خیلی زحمت کشید و از ایشان تشکر می‌کنم. هدفم این بود که این برخوردها تکرار نشود و قصد انتقامجویی نداشتم. در دادگاه اول و دوم می توانستیم تقاضای تجدید نظر بدهیم تا مجازاتها سنگین‌تر شود ولی این کار را نکردیم. بالاخره برخی دخالت ها در امور دانشگاه ها و دیگر سازمان ها کماکان از جانب برخی دستگاه ها وجود دارد که امیدواریم با این حکم آنها هم متبنه بشوند و اینگونه حوادث تکرار نشود./
پایان